Masoneria w Polsce otworzyła nową loże „Oko Horusa” we Wrocławiu

dailyblitz.de 4 часы назад

Wolnomularze znów dają o sobie znać. Tym razem we Wrocławiu powstała nowa loża pod nazwą „Oko Horusa”, należąca do Wielkiego Wschodu Polski. Jej oficjalna inauguracja odbyła się 10 maja, a ceremonii przewodniczył sam Wielki Mistrz.

Rytuał Memphis-Misraim i staroegipskie korzenie

Loża „Oko Horusa” będzie pracować w rycie Memphis-Misraim, jednym z bardziej ezoterycznych nurtów masonerii. Jak podano na stronie wolnomularstwa:

„Światła zostały zapalone przez Wielkiego Mistrza WWP, a następnie loża została konsekrowana w obrządku staroegipskim przez delegata Suwerennego Tradycyjnego Sanktuarium Polski”.

Oznacza to, iż inicjacja nowego warsztatu przebiegała dwuetapowo, łącząc tradycje różnych szkół wolnomularskich.

Czcigodny Mistrz z przeszłością w WWP

Na czele loży stanął Tomasz Szmagier, były Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Polski. Co ciekawe, zaledwie dwa dni przed inauguracją „Oka Horusa” otworzył on wystawę „Wolnomularstwo/masoneria – zasady, historia, współczesność” w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.

Warto dodać, iż sam budynek muzeum ma związek z masonerią – w latach 20. i 30. XX wieku mieściła się tam loża „Johannis-Loge zum innigen Verein am Riesengebirge im Orient von Landeshut”. Do dziś na fasadzie widnieje masoński symbol: cyrkiel i węgielnica.

Jak pracuje nowa loża?

Członkowie „Oka Horusa” będą spotykać się w trybie sesyjnym, co oznacza weekendowe prace rytualne raz na kilka miesięcy. Resztę czasu poświęcą na działalność indywidualną i online.

Masoneria w Polsce: Powrót do świetności?

To kolejna w ostatnim czasie inicjatywa wolnomularzy w Polsce. Wcześniej informowaliśmy o powołaniu dwóch nowych lóż, co może świadczyć o rosnącej aktywności środowiska.

Czy masoneria odzyskuje wpływy? Wiele wskazuje na to, iż „światła” znów są zapalane.

Negatywne opinie i kontrowersje wokół masonerii w Polsce

1. Tajemniczość i brak przejrzystości

  • Masoneria działa w sposób hermetyczny, z zachowaniem tajemnicy dotyczącej członkostwa, rytuałów i celów.
  • Brak jawności budzi podejrzenia, iż może wpływać na decyzje polityczne lub gospodarcze za kulisami.

2. Zarzuty o wpływy polityczne i sądowe

  • Krytycy twierdzą, iż niektórzy członkowie wolnomularstwa mają wpływy w wymiarze sprawiedliwości, mediach i administracji.
  • W przeszłości pojawiały się sugestie, iż masoneria pełni rolę nieformalnej sieci wpływu („państwo w państwie”).

3. Konflikt z Kościołem katolickim

  • Kościół katolicki wielokrotnie potępiał masonerię. Papieże od XVIII w. (np. Klemens XII, Leon XIII, Pius IX) ogłaszali bullę zakazującą katolikom uczestnictwa w lożach masońskich.
  • Według nauczania Kościoła, filozofia masonerii jest sprzeczna z katolicyzmem (relatywizm moralny, racjonalizm, gnostycyzm).

4. Powiązania z liberalizmem i antyklerykalizmem

  • W Polsce masoneria była często kojarzona z ruchem oświeceniowym, laicyzacją i liberalnymi reformami, co wywoływało sprzeciw środowisk konserwatywnych.
  • Działania masonerii bywały odbierane jako zagrożenie dla tradycyjnych wartości narodowych i religijnych.

5. Teorie spiskowe i nieufność społeczna

  • W Polsce funkcjonuje wiele teorii spiskowych przypisujących masonerii wywieranie negatywnego wpływu na historię kraju, gospodarkę czy zmiany kulturowe.
  • W latach PRL i po 1989 r. niektórzy publicyści sugerowali, iż masoneria jest współodpowiedzialna za działania elit politycznych „oderwanych od społeczeństwa”.

6. Poczucie elitaryzmu i wykluczenia

  • Masoneria postrzegana jest często jako elitarna organizacja skupiająca wpływowe osoby, co rodzi oskarżenia o nepotyzm, kumoterstwo i dostęp do „zamkniętego klubu władzy”.

7. Zarzuty o destrukcyjny wpływ na państwo narodowe

  • Niektóre środowiska narodowo-katolickie w Polsce zarzucają masonerii dążenie do osłabienia państw narodowych i wspieranie globalizmu kosztem suwerenności.

8. W PRL: tajna działalność i powiązania z aparatem władzy

  • W czasach PRL masoneria była zakazana, ale niektóre teorie mówią o tajnych kontaktach loży z SB, a choćby rzekomym wykorzystaniu struktur masońskich przez służby specjalne.

9. Niewielka skala, ale duży cień

  • Choć liczebność masonów w Polsce jest niewielka (szacuje się od kilkuset do ok. 1000 członków), krytycy wskazują, iż ich realne wpływy mogą być nieproporcjonalnie duże.

Przykłady historycznych kontrowersji

  • II RP – liczne publikacje krytyczne wobec masonerii; znany był tytuł „Walka z masonerią” wydawany przez środowiska narodowe.
  • 1989 i później – powrót oficjalnych lóż masońskich, m.in. Wielki Wschód Polski i Wielka Loża Narodowa Polski, co wzbudziło podejrzenia o ich rolę w transformacji ustrojowej.
  • Współcześnie – sporadyczne oskarżenia niektórych polityków lub sędziów o przynależność do lóż i związaną z tym „niezależność od demokratycznej kontroli”.

Podsumowanie

Negatywne opinie o masonerii w Polsce wynikają z:

  • jej hermetycznego charakteru,
  • historycznego konfliktu z Kościołem katolickim,
  • utożsamiania z elitami politycznymi i intelektualnymi,
  • oraz z popularności teorii spiskowych.

Choć większość z tych zarzutów trudno potwierdzić twardymi dowodami, wpływają one na obraz masonerii w opinii publicznej – często nieprzychylny, pełen nieufności i podejrzeń.


Read more:
Masoneria w Polsce otworzyła nową loże „Oko Horusa” we Wrocławiu

Читать всю статью