Polska na liście Zełenskiego. Prezydent Ukrainy dał zielone światło

natemat.pl 6 часы назад
Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił wstępną listę państw, z którymi Ukraina planuje rozpocząć procedury umożliwiające uzyskanie wielokrotnego obywatelstwa. Wśród nich znalazła się Polska, jeden z krajów, gdzie w tej chwili mieszka najwięcej Ukraińców.


Jak podaje Reuters, w czerwcu ukraiński parlament przyjął ustawę, która umożliwia obywatelom Ukrainy posiadanie podwójnego lub wielokrotnego obywatelstwa. Nowe prawo ma na celu m.in. przeciwdziałanie kryzysowi demograficznemu wywołanemu trwającą od ponad czterech lat wojną z Rosją, a także zacieśnienie więzi ze społecznością ukraińską za granicą.

Dotychczas ukraińskie prawo nie uznawało podwójnego obywatelstwa. Oznaczało to, iż osoby posiadające ukraińskie pochodzenie, które nabyły obywatelstwo innego kraju, musiały zrzec się tego drugiego, jeżeli chciały otrzymać ukraiński paszport.

Wielokrotne obywatelstwo Ukraińców


Wołodymyr Zełenski ponownie poruszył temat wielokrotnego obywatelstwa podczas spotkania z ambasadorami. Przypomniał, iż przyjęta niedawno ustawa ma pomóc utrzymać więzi Ukraińców z ojczyzną.

Zapowiedział, iż będą stopniowo określać zakres krajów, z którymi zostaną otwarte odpowiednie procedury. – Myślałem o tym, żeby zacząć od krajów, w których jest teraz najwięcej Ukraińców – mówił Zełenski.

Chodzi głównie o Niemcy, Polskę, Czechy oraz kraje bałtyckie. Dodał również, iż do rozważanych partnerów należą Kanada i inne kraje, które aktywnie wspierają Ukrainę i goszczą dużą liczbę jej obywateli.

Ostateczna lista państw, z którymi zostaną otwarte odpowiednie procedury, ma zostać ustalona po konsultacjach z premierem, ministrem spraw zagranicznych oraz przewodniczącym Rady Najwyższej.

Warto dodać, iż projekt ustawy o wielokrotnym obywatelstwie był przedmiotem dyskusji jeszcze przed wybuchem wojny w 2022 roku, a jego treść została zaktualizowana w jej trakcie. Jak podaje Interia, obecna wersja została złożona przez prezydenta w parlamencie w styczniu 2024 roku, a podpisana 15 lipca br.

Zgodnie z nowym prawem, obywatele Ukrainy mogą uzyskać obywatelstwo innego państwa bez konieczności rezygnowania z ukraińskiego paszportu. Należy jednak pamiętać, iż osoby posiadające inne obywatelstwo, które przebywają na terytorium Ukrainy, są tam uznawane wyłącznie za obywateli ukraińskich.

Ustawa nie przewiduje możliwości posiadania wielokrotnego obywatelstwa dla osób pełniących takie funkcje, jak urzędnik państwowy czy sędzia.

Źródło: Interia, Reuters


Читать всю статью