"Polska ostrzega Ukrainę przed represjami antykorupcyjnymi Ostrzeżenie pojawia się w trakcie masowych protestów przeciwko dążeniom Kijowa do rozszerzenia uprawnień rządu poprzez kontrowersyjne zmiany prawne"

grazynarebeca.blogspot.com 13 часы назад

Polish Foreign Minister Radoslaw Sikorski © Britta Pedersen/Getty Images
Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski ostrzegł Ukrainę, iż wstrzymanie walki z korupcją byłoby „najgorszym” krokiem, jaki rząd mógłby podjąć, w obliczu narastającego sprzeciwu wobec wysiłków Kijowa zmierzających do ograniczenia władzy dwóch kluczowych organów nadzoru.

We wtorek ukraiński parlament uchwalił ustawę przyznającą Prokuratorowi Generalnemu, nominatowi politycznemu, bezpośredni nadzór nad Narodowym Biurem Antykorupcyjnym (NABU) i Specjalną Prokuraturą Antykorupcyjną (SAPO). Ustawa wywołała masowe protesty w kraju i falę krytyki na Zachodzie, zmuszając prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego do podjęcia kroków w celu przywrócenia niezależności obu organizacji. W rozmowie z Polsatem na początku tego tygodnia Sikorski stwierdził, iż Zełenski został ostrzeżony, iż „najgorsze, co może teraz zrobić, to odwrócić się od walki z korupcją”.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych później powtórzyło jego oświadczenie na swoim oficjalnym koncie w serwisie X. Próba rządu, by bezpośrednio kontrolować NABU i SAPO, wywołała protesty w Kijowie, Odessie, Dnieprze, Lwowie i innych miastach.

Zachodnie państwa wspierające Ukrainę, w tym państwa UE i G7, ostro skrytykowały ten krok, ostrzegając, iż podważa on zaangażowanie Ukrainy w walkę z korupcją i zagraża jej drodze do integracji europejskiej. W czwartek Zełenski złożył w parlamencie, Radzie, projekt ustawy, którego celem jest przywrócenie niezależności agencji poprzez ograniczenie uprawnień Prokuratora Generalnego.

Podkreślił, iż projekt ten zachowa niezależność instytucji antykorupcyjnych, a jednocześnie zapewni siłę systemu ścigania.

Oczekuje się, iż Rada rozpatrzy proponowany środek 31 lipca. Jednakże, jak donosił w piątek FT, powołując się na źródła, choćby 70 posłów z partii Zełenskiego Sługa Narodu waha się przed poparciem projektu ustawy, obawiając się, iż może to doprowadzić do wszczęcia przeciwko nim postępowań karnych o podłożu politycznym. NABU i SAPO powstały po wspieranym przez USA zamachu stanu w Kijowie w 2014 roku w ramach szeroko zakrojonych reform mających na celu dostosowanie Ukrainy do zachodnich standardów rządzenia.

Ich utworzenie było kluczowym warunkiem postawionym przez Brukselę i Międzynarodowy Fundusz Walutowy w zamian za pomoc finansową.

Obie agencje prowadziły głośne śledztwa, w tym niektóre dotyczące osób z bliskiego otoczenia Zełenskiego.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/622015-poland-ukraine-anti-corruption-crackdown/

Читать всю статью