Serwis Informacyjny – sygnały zauważone 23.05.2025

myslpolska.info 6 часы назад

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 23.05. 2025

Polska. Apel architektów III RP o głosowanie w drugiej turze na Rafała Trzaskowskiego. „My twórcy Solidarności i działacze antykomunistycznego podziemia, z niepokojem i troską zwracamy się do Polaków, którym drogie są ideały wolności i demokracji (…) Teraz, kiedy Wolna Polska stała się częścią Zachodu, państwem przestrzegającym praw człowieka i obywatela, odpornym na imperialne zakusy Rosji, zagrożenie jest znów aktualne (…) Głosujmy na kandydata, który jest gwarantem państwa praworządnego, uczciwego, rzetelnego, opierającego się na głosie i woli obywateli, zakorzenionego w europejskiej wspólnocie”. Pod apelem podpisali się między innymi: Adam Michnik, Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk, Jan Krzysztof Bielecki, Helena Łuczywo, Seweryn Blumsztajn, Zbigniew Janas, Krzysztof Król, Ireneusz Krzemiński, Barbara Labuda, Andrzej Seweryn, Janusz Onyszkiewicz, Bogdan Lis. Niezmiennie poparcie dla Rafała Trzaskowskiego potwierdzają również Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy.

Polska. Na portalu Wirtualna Polska Szymon Jadczak i Patryk Słowik piszą, iż za międzynarodową siecią spółek, przez które przechodziły pieniądze na reklamy wpływające na polskie wybory prezydenckie stoją ludzie powiązani z amerykańską Partią Demokratyczną. To oni są odpowiedzialni za publikację reklam politycznych zachęcających do głosowania na kandydata Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego i ataki na Sławomira Mentzena i Karola Nawrockiego. Kampanie warte były w sumie blisko 1,5 mln złotych.

Polska. Kandydat na prezydenta Polski Karol Nawrocki podpisał tzw. „deklarację toruńską” Sławomira Mentzena, czyli postulaty, których realizacji oczekują wyborcy Konfederacji. Znajduje się wśród nich sprzeciw wobec cenzury, obrona obrotu gotówkowego, sprzeciw wobec wysyłania polskich żołnierzy na Ukrainę i brak zgody na jej przystąpienie do NATO.

Polska. Lider Konfederacji Krzysztof Bosak oświadczył: „Jeżeli ktoś nie jest przekonany do żadnego z tych dwóch kandydatów, zachęcam, żeby głosować przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu, którego uważam za większe zagrożenie dla Polski”.

Polska. Według wielu analityków projekt Trzecia Droga może dobiec końca. Doły Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie są zadowolone z współpracy z liberałami z Polska 2050. Na początku czerwca ma dojść do spotkania liderów PSL-u Władysława Kosiniaka-Kamysza i Polski 2050 Szymona Hołowni, którzy podejmą decyzję w sprawie przyszłości tej formacyjnej koalicji.

Polska. Lider Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun powiedział: „Jakieś bliżej niesprecyzowane ośrodki władzy, czy opinii, z zaplecza Karola Nawrockiego, obiecują darować mnie życie. Mianowicie obiecują mi ułaskawienie”. Polityk dodał, iż oferta „ułaskawienie za poparcie” budzi jego sprzeciw.

Polska. Szef MSZ Radosław Sikorski stwierdził, iż „Teorie spiskowe, to występuje w większości krajów, u nas ma twarz pana Brauna, który moim zdaniem powinien był zostać zatrzymany na gorącym uczynku wtedy, gdy zamachnął się na menorę, powinien już dawno siedzieć„.

Unia Europejska. Potwierdziły się dane czeskich bulwarówek. Komisarz UE ds. Energii Dan Jorgensen przekazał, iż w 2024 roku Unia Europejska zapłaciła 23 mld euro za rosyjskie surowce energetyczne, mimo iż ich zużycie znacznie spadło. Potwierdził on informacje, iż kwota jest większa niż wolumen pomocy, jaką Ukraina otrzymała od UE.

Unia Europejska. Parlament Europejski poparł podniesienie ceł na nawozy importowane do UE z Rosji i Białorusi. Za głosowało 411 europosłów, przeciwko było 100, a wstrzymało się od głosu 78.

Stany Zjednoczone. USA wydały zgodę na sprzedaż Polsce nowoczesnych bomb szybujących GBU-39/B. Wartość transakcji wynosi blisko 700 milionów złotych. Jak podkreśla Pentagon, zakup ten ma istotnie wzmocnić możliwości operacyjne Sił Zbrojnych RP oraz podnieść zdolność do reagowania na zagrożenia.

Stany Zjednoczone. Donald Trump Jr., najstarszy syn prezydenta Stanów Zjednoczonych, zasugerował podczas forum gospodarczego w Katarze, iż w przyszłości rozważy kandydowanie na najwyższy urząd w państwie. Oświadczył dziennikarzom, iż „Czuję w sobie taki zew. Zawsze będę aktywnym propagatorem tych spraw”.

Stany Zjednoczone. Ministerstwo Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) ogłosiło w czwartek, iż odebrało Uniwersytetowi Harvarda prawo do przyjmowania zagranicznych studentów w związku z odmową przekazania materiałów, dotyczących studentów uczestniczących w protestach. Decyzja zabrania też dalszej nauki na uczelni przyjętym już studentom. Szefowa DHS Kristi Noem napisała: „Ta administracja pociąga Harvard do odpowiedzialności za podsycanie przemocy, antysemityzmu i współpracę z Komunistyczną Partią Chin na terenie kampusu”.

Stany Zjednoczone. USA przeprowadzą pełną kontrolę pomocy udzielonej Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji. Sekretarz Stanu Marco Rubio zapowiedział zdecydowane i dogłębne działania w razie wykrycia nieprawidłowości. Podkreślił iż „celem USA pozostaje zakończenie wojny”.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump weźmie udział w czerwcowym szczycie państw G7 w Kanadzie. W lutym 2025 roku Donald Trump mówił, iż wykluczenie Rosji z międzynarodowego forum politycznego, wówczas G8, było błędną decyzją. Pomimo nalegań innych państw, prezydent USA nie wycofał się z tych słów.

Rosja. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin przekazał, iż Rosja utworzy „strefę buforową” wzdłuż granicy z Ukrainą. Według Moskwy sytuacja w regionach przygranicznych powoduje, iż „konieczne jest przywrócenie i odbudowanie wszystkiego, co zostało zniszczone”. Przywódca Rosji wyszczególnił trzy obwody: kurski, biełgorodzki i briański.

Rosja. Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził obwód kurski. Pod koniec kwietnia z obwodu kurskiego wyparte zostały oddziały ukraińskie, które od sierpnia 2024 roku kontrolowały część regionu. Prezydent Władimir Putin spotkał się z pełniącym obowiązki szefa obwodu Aleksandrem Chinsztejnem, oraz odwiedził miasto Kurczatow, gdzie znajduje się elektrownia jądrowa.

Rosja. Federacja Rosyjska wprowadza do działań wojennych autonomiczne drony kamikadze zdolne do ataków na wyznaczone cele bez udziału operatora. Systemy te wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji i nie potrzebują GPS.

Ukraina. Ukraińskie władze skrytykowały wypowiedź rosyjskiego prezydenta Rosji Władimira Putina na temat „stref buforowych” jako dowód na nieposzanowanie suwerenności Ukrainy. W zamian zaproponowały utworzenie podobnej strefy, ale na terytorium Rosji.

Ukraina. Według Onetu rosyjskie wojska osiągnęły sukces w letniej ofensywie, która rozpoczęła się kilka tygodni temu. Rosjanom udało się przełamać obronę sił Ukrainy na trasie Pokrowsk-Konstantynówka.

Białoruś. Kryzys demograficzny Mińska. Według oficjalnych danych w 2024 roku na Białorusi urodziło się 58 938 dzieci, a wskaźnik urodzeń wyniósł 6,5%. Dla porównania wskaźnik urodzeń w 2016 roku był prawie dwukrotnie wyższy i wyniósł 13,2%. W 2009 roku ludność Białorusi liczyła 9 413 446 osób, zaś w 2025 roku 9 109 280 osób.

Litwa. Niemcy planują do końca 2027 roku utworzyć na Litwie pierwszą od czasów II wojny światowej stacjonującą na stałe za granicą brygadę pancerną, wysyłając do kraju do 5 000 żołnierzy w celu „wzmocnienia wschodniej flanki NATO przed agresywną Rosją”.

Rumunia. Rumuński Sąd Konstytucyjny jednogłośnie odrzucił jako nieuzasadniony wniosek o unieważnienie wyborów prezydenckich z 18 maja, które wygrał niezależny liberał i stronnik sprawy ukraińskiej Nicusor Dan. Jego kontrkandydat George Simion napisał: „Nie mamy innego wyboru jak walczyć dalej! Apeluję o poparcie, dziś i w nadchodzących tygodniach!”

Niemcy. Była szefowa Związku Wypędzonych Erika Steibach stwierdziła: „Dla Polski może to być kosztowne, jeżeli zostanie zażądane odszkodowanie za wywłaszczenie niemieckich wypędzonych, które było sprzeczne z prawem międzynarodowym. Do dziś nie zostało to uregulowane!”. W 2022 roku ówczesny poseł Lewicy Maciej Kopiec napisał: „Mieszkańcy ziem utraconych przez Niemcy po II Wojnie Światowej powinni domagać się od państwa polskiego reparacji za zniszczony przemysł, infrastrukturę i zabytki architektury, które jako „niepolskie” od zawsze były przez Polskę traktowane jako gorsze i niewarte zainteresowania”.

Niemcy. Minister edukacji w Niemczech Karin Prien proponuje obowiązkowe wizyty uczniów w byłych obozach koncentracyjnych. Minister, która jest wnuczką znanego kupca z Düsseldorfu Salomona Hartocha uważa, iż tylko to może odsunąć młodzież od idei antysemickich i pozytywnego nastawienie do nacjonalizmu i narodowego socjalizmu. Chadecka polityk należy do najostrzejszych krytyków Federacji Rosyjskiej.

Wielka Brytania. Londyn oddaje archipelag Czagos. Wielka Brytania podpisała umowę, na mocy której archipelag Czagos wraca do Mauritiusu ale baza wojskowa na Diego Garcia zostaje pod kontrolą Brytyjczyków i Amerykanów. Zgodnie z umową, wyspa Diego Garcia, będąca częścią archipelagu, została zwrócona Mauritiusowi, ale Wielka Brytania wydzierżawiła ją na 99 lat. Londyn zobowiązał się do płacenia 101 mln funtów rocznie za dzierżawę.

Wielka Brytania. Według dziennika „The Guardian” rosyjski wywiad wojskowy zhakował ok. 400 kamer w Polsce, aby zakłócić transport pomocy humanitarnej na Ukrainę. Ataki miały dotyczyć kamer zlokalizowanych na przejściach granicznych oraz w pobliżu instalacji wojskowych.

Dania. Parlament Danii zdecydował o wydłużeniu wieku emerytalnego z obecnych 67 lat do 70 w 2040 roku. Premier Dani Mette Frederiksen, obiecała, iż już więcej ta granica nie będzie podwyższana mimo dalszego oczekiwanego wzrostu długości życia.

Szwecja. Minister ds. równości płci Paulina Brandberg zachowa swoją ministerialną pensję po tym, jak zrezygnowała ze stanowiska. W sumie wysokość odprawy jaką otrzyma przekroczy 1,8 mln koron szwedzkich, a więc ponad 170 000 euro. Media w Szwecji przypominają, ze minister cierpi na bananofobię. Była już szwedzka minister ds. równości płci i zarazem wiceminister pracy, jeszcze pełniąc swoją funkcję oświadczyła, ze cierpi na „najdziwniejszą fobię na świecie” – na punkcie bananów. Pracownicy musieli nieustannie zabezpieczać pomieszczenia w których się pojawiała służbowo i usuwać z nich banany. Domagała się także tego służbowej korespondencji kierowanej np. do przewodniczącego parlamentu Andreasa Norléna.

Izrael. Nie milkną słowa oburzenia i potępienia na świecie w sprawie skandalu dyplomatycznego w Izraelu. Izraelscy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze w kierunku dyplomatów reprezentujących Egiptu, Jordanii, Maroka, Portugalii, Chin, Austrii, Brazylii, Bułgarii, Turcji, Hiszpanii, Litwy, Polski, Rosji, Japonii, Rumunii, Meksyku, Sri Lanki, Kanady, Indii, Chile, Francji, Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele Unii Europejskiej. Według Izraela ostrzegawcze ostrzelanie spowodowane to było tym , iż grupa dyplomatów opuściła „zatwierdzoną trasę”. Prawdopodobnie kraje zaangażowane w incydent niedługo wezwą izraelskich ambasadorów w swoich stolicach do złożenia wyjaśnień.

Autonomia Palestyńska. Władze Autonomii Palestyńskiej wydały oświadczenie potępiające działania izraelskich żołnierzy. W oświadczeniu stwierdzono, iż izraelscy żołnierze „celowo ostrzelali akredytowaną delegację dyplomatyczną”.

Iran. Szef MSZ Iranu Abbas Aragczi oświadczył, iż odpowiedzialność za ewentualny atak Izraela na irańskie instalacje jądrowe będzie spoczywać na Stanach Zjednoczonych. Ostrzegł zarazem, iż Teheran podejmie „specjalne działania” w obronie swoich obiektów nuklearnych. Dzisiaj w Rzymie ma się odbyć piąta runda irańsko-amerykańskich negocjacji na temat programu nuklearnego Iranu.

Korea Południowa. „Wall Street Journal” napisał, iż administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa wycofanie około 4 500 żołnierzy z liczącego 28 500 personelu USFK oraz ich relokację do innych baz w regionie Indo-Pacyfiku, w tym na Guam. Korea Południowa zapewnia, iż będzie kontynuować współpracę z USA w celu utrzymania silnej wspólnej postawy obronnej, aby odstraszyć komunistyczną Koreę Północną (KRLD).

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Podczas uroczystości wodowania nowego niszczyciela marynarki wojennej Korei Północnej doszło do poważnego wypadku. W wydarzeniu uczestniczył przywódca KRLD Kim Dzong Un. Momentalnie zareagował na wypadek słowami: „To poważny wypadek i akt kryminalny, który nie powinien się wydarzyć i nie może być tolerowany z powodu czystej niedbałości i nieodpowiedzialności”.

łj, ah, bm

Komunikaty:

Kraków. Spotkanie z posłem Romanem Fritzem. Klub Myśli Polskiej w Krakowie zaprasza na spotkanie z posłem z Konfederacji Korony Polskiej Romanem Fritzem nt. „Co dalej po pierwszej bitwie?” Wydarzenie odbędzie się 29 maja o godz. 18:00 w sali konferencyjnej Domu Handlowego „Jubilat” (VII piętro).

Warszawa. Marsz Pamięci Polaków wymordowanych przez Ukraińców. 6 lipca w Warszawie, o godzinie 15 na Placu Trzech Krzyży rozpocznie się Marsz Pamięci ku czci pomordowanych przez Ukraińców Polaków. 12 i 13 lipca w Warszawie odbędą się uroczystości upamiętniające polskie ofiary ukraińskiego ludobójstwa w latach 1939-1947. Szczegóły na profilu Fundacji „Wołyń Pamiętamy”. Na marszu będą obecne delegacje Klubów Myśli Polskiej z całego kraju.

Читать всю статью