Wielki Reset Gotówki w Nigerii – ludzie z dnia na dzień odcięci zostali od pieniędzy

prokapitalizm.pl 1 год назад

Czy powinniśmy przejmować się odległą od nas Nigerią? adekwatnie kogo obchodzi to, co się tam dzieje. I czy w ogóle coś się dzieje, skoro mało kto o tym pisze i mówi? Bo wiadomo – dziś istnieje tylko to, o czym mówią wielkie media. jeżeli na jakiś temat milczą, znaczy to, iż tego tematu nie ma, a reszta to szuria i fake newsy. Zanim jednak o tym, co się dzieje w Nigerii…

Każda radykalna zmiana wymaga oswojenia z nią tzw. opinii publicznej, czyli społecznej masy, tak by była podatna na zewnętrzną presję. choćby najbardziej krwawe rewolucje nie wybuchały spontanicznie. Najpierw tworzono tzw. klimat, ideową aurę, która miała uzmysłowić masom, iż „coś jest nie tak”, i iż to „coś” wymaga zmiany. Jątrzono, podsycano nienawiść – wreszcie dochodziło do przesilenia i wówczas „zawodowi rewolucjoniści” wkraczali do akcji.

Obalenie „starego ładu” nie jest rzeczą prostą. Mimo iż erozja cywilizacji łacińskiej doszła już do takiego punktu, iż wydaje się, iż gorzej być nie może, konstruktorzy Nowego Porządku Świata nie ustają w swoich działaniach, by tę cywilizację obalić całkowicie i wybudować na jej miejsce… No adekwatnie nie wiadomo do końca co. Na pewno ma to być „nowy człowiek”, „nowe społeczeństwo”, „nowy porządek gospodarczy i finansowy”, „nowa moralność”… Czy sami budowniczowie NWO wiedzą tak naprawdę, o co im chodzi i do czego dążą? choćby jeżeli nie wiedzą to jednak działają, do „czegoś” dążą.

Wielu ludzi zastanawia się, jakie atrakcje czekają nas po „pandemii”, wojnie, „walce z ociepleniem klimatu”… I czy nie będzie to aby Wielki Reset Gotówki? I tu znów wracamy do Nigerii…

Naira – waluta Nigerii

Trudno do końca zweryfikować, co się tam naprawdę dzieje. Ale wszystko wskazuje na to, iż mamy do czynienia nie tylko z „wewnętrzną grą polityczną”, ale chyba także, a może choćby przede wszystkim, z eksperymentem polegającym na odcięciu ludzi, z dnia na dzień, od gotówki. Bank Centralny Nigerii w październiku 2022 roku zapowiedział, przejście na gospodarkę bezgotówkową i zadeklarował, iż obecne banknoty stracą ważność w dniach poprzedzających wybory prezydenckie” – o czym niedawno donosił portal Aljazzera.com.

Aljazeera o planach Banku Centralnego Nigerii

Bank centralny, konieczność przeprowadzenia tej operacji motywował licznymi fałszerstwami krajowego pieniądza, zapowiadając jednocześnie, iż przejście na walutę cyfrową zagwarantuje, iż choćby jedna Naira nie znajdzie się poza systemem bankowym, co w tej chwili stanowi „plagę”. Wcześniej media informowały o wprowadzeniu od października 2021 roku cyfrowej waluty o nazwie eNaira. Według bankowych decydentów cyfrowy pieniądz miał „zwiększyć włączenie finansowe, ułatwić transakcje pieniężne oraz sformalizować gospodarkę”.

Wybory w Nigerii mają się odbyć 25 lutego 2023 roku. Czy zapowiedź Banku Centralnego weszła w życie? Wszystko wskazuje na to, iż tak. W Nigerii ludzie nagle odcięci zostali od gotówki, realizowane są protesty, atakowane są bankomaty, dochodzi do aktów wandalizmu. Gazeta The Guardian kilka dni temu informowała o podpaleniu w stanie Delta dwóch banków. TG pisze: „(…) zamieszki rozpoczęły się na obszarach Dupe, Mokola, Ogunpa, Apata i Iwo Road, kiedy wściekli klienci banków zaczęli protestować, ponieważ nie mogli uzyskać dostępu do swoich pieniędzy ani wymienić starych banknotów na nowe ”. Decyzja banku centralnego nie wszystkim się spodobała. Jak czytamy dalej „(…) niektóre rządy stanowe pozwały bank centralny do sądu, domagając się nakazu zawieszenia polityki i zezwolenia Nigeryjczykom na używanie zarówno starych, jak i nowych banknotów, dopóki banki nie będą w stanie zapewnić wystarczającej ilości gotówki”.

The Guardian o sytuacji w Nigerii

Obecnie protesty trwają. Blokowane są między innymi autostrady, a na miejsce blokad kierowane jest wojsko. Ludzie odcięci od swoich pieniędzy nie mogą się z tym pogodzić.

The Nigerian Army has arrived at a major protest on the Benin-Ore expressway:

"There are soldiers everywhere. People are just running." pic.twitter.com/GiGMvwZc6q

— Citizen Free Press (@CitizenFreePres) February 17, 2023

NIGERIA — Protesters have blocked the the Benin-Ore highway over currency scarcity.pic.twitter.com/87ZOxVlhGk

— Citizen Free Press (@CitizenFreePres) February 17, 2023

Nigerian army being sent into Lagos ahead of this week's elections.

There are 7 million voters in Lagos. Many of them are young and unemployed. Today, some of them blocked off the Benin-Ore expressway.pic.twitter.com/zumEtNlxxB

— Citizen Free Press (@CitizenFreePres) February 17, 2023

Prezesem Banku Centralnego Nigerii jest Godwin Emefiele, absolwent m.in. Uniwersytetu Stanforda, Uniwersytetu Harvarda i Wharton School of Business, uczestnik tegorocznego zlotu w Davos w ramach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Emefiele sam miał ambicje polityczne i zamierzał startować w nadchodzących wyborach prezydenckich 25 lutego br. Wywołanie chaosu walutowego w kraju może służyć określonym lokalnym celom politycznym. Ale może też służyć celom globalistów, którzy wybrali Nigerię na prekursora Wielkiego Resetu Gotówkowego – trzeba wreszcie zobaczyć, jak to jest, gdy nagle, z dnia na dzień odcina się ludzi od pieniędzy, wywołując chaos i panikę. To, iż będą ofiary – nie ma znaczenia. „Ważny jest interes wyższej rangi” – jak śpiewał przed laty zespół Bielizna Goeringa. Dziś afrykańskie państwo, a jutro?

Sytuacja w Nigerii zasługuje na to, by jej się przyglądać. Pamiętajmy o tym, iż to my możemy być następni.

Paweł Sztąberek

Читать всю статью