Świadczenie 800 plus będą mogli pobierać tylko niektórzy rodzice dzieci z Ukrainy. Głównym warunkiem, aby je otrzymać, jest realizacja obowiązku szkolnego bądź przedszkolnego w placówkach, które należą do polskiego systemu edukacji. Ustawa została przyjęta w połowie ubiegłego roku. Jednak nowe zasady będą obowiązywać od okresu świadczeniowego, który rozpoczyna się 1 czerwca.
REKLAMA
Zobacz wideo W 2060 roku będzie 105 emerytów na 100 pracujących:
Zmiany w 800 plus. ZUS będzie weryfikował spełnienie dodatkowego warunku
Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w tej chwili w polskich placówkach oświatowych uczy się ponad 200 tysięcy uczniów z Ukrainy. Natomiast w kwietniu tego roku świadczenie pobierało ponad 291 tysięcy rodziców z obywatelstwem ukraińskim.
Kwestia ta będzie podlegała dokładnej weryfikacji urzędników. "ZUS będzie weryfikował spełnienie dodatkowego warunku dotyczącego kształcenia dzieci obywateli Ukrainy w polskim systemie oświaty. Dotyczy to dzieci, których pobyt w Polsce uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy" - poinformował w rozmowie z "Faktem" Grzegorz Dyjak z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zmiany w wypłatach 800 plus. Urzędnicy skorzystają z danych Systemu Informacji Oświatowej
Co istotne, nowe procedury nie będą wymagały dodatkowych działań ze strony rodziców. Ich jedynym obowiązkiem jest złożenie wniosku o świadczenie (dotyczy to zarówno Polaków, jak i Ukraińców). Całą resztą zajmą się urzędnicy ZUS. W czasie prac będą opierać się na danych z Systemu Informacji Oświatowej. Czy uważasz, iż 800 plus to dobry pomysł? Zachęcamy do udziału w sondzie i komentowania artykułu.