ИИ на службе Министерства национальной обороны

polska-zbrojna.pl 6 часы назад

Dynamiczny rozwój systemów i narzędzi opartych na sztucznej inteligencji daje wielkie możliwości, jednak rodzi też obawy m.in. o wykorzystywanie danych obywateli i informacji powierzanych instytucjom publicznym. MON korzysta z AI w różnorodnych obszarach, ale jak zapewnia wiceminister Paweł Bejda, nie kosztem prywatności Polek i Polaków.

Posłanka Agnieszka Buczyńska (Polska2050-TD) skierowała do Ministerstwa Obrony Narodowej interpelację, w której poruszyła kwestię sztucznej inteligencji (AI) jako kluczowego elementu transformacji cyfrowej. Parlamentarzystka postawiła wiele pytań dotyczących m.in. systemów opartych na AI (które są w tej chwili wykorzystywane przez resort obrony lub podległe mu instytucje), bezpieczeństwa ich stosowania oraz metod wdrażania tych narzędzi.

W odpowiedzi wiceminister obrony Paweł Bejda potwierdził, iż w MON-ie są realizowane projekty wykorzystujące sztuczną inteligencję w różnorodnych systemach jako „elementy wspomagające, automatyzujące i zwiększające efektywność procesów bieżących, administracyjnych i operacyjnych”. Zastrzegł jednak, iż w żadnym z tych systemów nie są przetwarzane dane obywateli.

REKLAMA

Jako jeden z przykładów wykorzystania AI w resorcie obrony wiceminister wymienił bezzałogowe statki powietrzne (BSP). Dzięki sztucznej inteligencji drony rozpoznawcze mogą m.in. interpretować dane z kamer i czujników, a tym samym identyfikować obiekty, rozpoznawać twarze, mapować otoczenie itp. Inne korzyści płynące z tej technologii dla BSP to chociażby uczenie maszynowe (dron może optymalizować trasę lotu, precyzyjniej wykrywać obiekty) czy przetwarzanie dużych ilości danych w trakcie lotu.

MON stosuje AI także do dokonywania tłumaczeń i transkrypcji w czasie rzeczywistym, identyfikowania „podejrzanych” kawałków kodu źródłowego w opracowywanym oprogramowaniu lub w cyberbezpieczeństwie systemów teleinformatycznych do monitorowania oraz analizy i detekcji cyberzagrożeń.

Obecnie największym realizowanym projektem związanym z AI, czytamy w odpowiedzi wiceministra Bejdy, jest powołanie Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji, które będzie stanowić ośrodek kompetencyjny wykorzystania sztucznej inteligencji w MON-ie. Struktura ta powstaje w ramach Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC), a jej uruchomienie ma się przyczynić do przyspieszenia tempa i zwiększenia zakresu oraz skali wdrożeń rozwiązań wykorzystujących AI w resorcie.

– Sztuczna inteligencja w przyszłości odegra kluczową rolę w sposobie prowadzenia operacji wojskowych. Nowa instytucja umożliwi szybką integrację AI w różnych domenach, takich jak autonomiczne systemy bojowe, cyberbezpieczeństwo, analityka wywiadowcza czy logistyka – mówił kilka miesięcy temu gen. dyw. Karol Molenda, dowódca KWOC.

Wiceszef MON-u zapewnił, iż pracownicy resortu biorą udział w szkoleniach – indywidualnych i grupowych – zwiększających ich wiedzę na temat możliwości, jakie daje AI, oraz oceny ryzyka związanego z jej wykorzystywaniem. Jako przykład wiceminister podał kurs organizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji „Efektywne wykorzystanie AI w administracji rządowej”.

Ponadto Siły Zbrojne RP nawiązały kontakt z Sojuszniczym Dowództwem NATO ds. Transformacji w Norfolk w USA (Allied Command Transformation – ACT). W tej współpracy chodzi o poznanie rozwiązań usprawniających analizowanie i wyszukiwanie dokumentów w bazie danych.

Jakub Zagalski
Читать всю статью