«Коньячная дипломатия» Эммануэля Макрона. Вот как Си принял Цзиньпина

news.5v.pl 1 неделя назад

Macron wyraził nadzieję, iż francuskie produkty będą mogły być przez cały czas dostępne na chińskim rynku.

Na początku 2024 r. Chiny rozpoczęły dochodzenie antydumpingowe w sprawie brandy importowanej z Unii Europejskiej w opakowaniach mniejszych niż 200 litrów. W Chinach nie działają rozlewnie unijnej brandy i trunek ten dostarczany jest w oryginalnych szklanych butelkach.

Według chińskich służb celnych od stycznia do listopada 2023 r. Chiny sprowadziły napoje spirytusowe z destylowanego wina gronowego o wartości 1,57 mld dolarów. 99,8 proc. z nich pochodziło z Francji.

Po ogłoszeniu dochodzenia, jak informował Reuters, spadły akcje spółek produkujących francuskie brandy oraz koniak, Pernod Ricard i Remy Cointreau — tej ostatniej o 11 proc. Aż 50 proc. wyprodukowanego przez Pernod Ricard koniaku trafia na chińskie stoły.

Decyzja Pekinu o wprowadzeniu podatku celnego miała być odwetem za unijne dochodzenie w sprawie subsydiów udzielanych chińskim producentom samochodów elektrycznych. Jednym z orędowników podatku była Francja. Szacuje się, iż Chiny wyeksportowały w 2023 r. do UE pojazdy o wartości 12,7 mld dolarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Emmanuel Macron podarował chińskiemu przywódcy koniak

Francuska agencja AFP podała, iż na liście prezentów dla Xi Jinpinga znajduje się butelka koniaku Hennesy X.O., karafka koniaku Louis XIII od Maison Remy Martin, zbiór dzieł Victora Hugo, pierwsze wydanie słownika francusko-chińskiego z 1742 r. oraz szklany wazon z huty w Amboise.

Wiek destylatów, które są wykorzystywane w produkcji koniaku Remy Martin Louis XIII, przekracza 100 lat. Alkohol ten wytwarzany jest z winogron pochodzących z winnic jedynie z okręgów Grande Champagne i Petite Champagne. Firma Remy Martin powstała w 1724 r.

Читать всю статью