США и Китай приостановили действие некоторых своих пошлин на 90 дней

manager24.pl 3 дни назад

Obie strony twierdzą, iż USA i Chiny osiągnęły porozumienie w rozmowach mających na celu rozwiązanie sporów handlowych. Częściowo chcą zawiesić wzajemne cła na 90 dni. Wynika to ze wspólnego oświadczenia wydanego w poniedziałek po negocjacjach między oboma krajami. Częściowa przerwa ma zatem obowiązywać do 14 maja. Według Sekretarza Skarbu USA Scotta Bessenta (62) taryfy celne między USA i Chinami również zostaną nieco obniżone. Oczekuje się, iż na razie wyniosą one 115 procent.

Bessent i wicepremier Chin He Lifeng (70) ogłosili w niedzielę w Genewie, iż osiągnęli porozumienie w sporze celnym podczas niezależnych wystąpień. Światowa Organizacja Handlu (WTO) i inwestorzy przyjęli z zadowoleniem oświadczenia obu polityków, których delegacje prowadziły negocjacje za zamkniętymi drzwiami w sobotę i niedzielę. Rynki finansowe spodziewały się pozytywnych reakcji cenowych.

Podczas wspólnego wystąpienia z Bessentem , przedstawiciel handlowy USA Jamieson Greer mówił o „porozumieniu, które osiągnęliśmy z naszymi chińskimi partnerami”. Pomoże to zmniejszyć deficyt USA w międzynarodowym handlu towarami, który ostatnio wyniósł 1,2 biliona dolarów. „Ważne jest, aby zrozumieć, jak gwałtownie udało nam się osiągnąć porozumienie, co pokazuje, iż różnice mogły nie być tak duże, jak moglibyśmy sądzić” – powiedział Greer.

Więcej szczegółów w poniedziałek

Bessent stwierdził po prostu, iż w ciągu dwóch dni negocjacji osiągnięto „znaczący postęp”. Prezydent USA Donald Trump (78) został poinformowany o sytuacji. Trump wyraził już swoje zadowolenie po pierwszej rundzie negocjacji w sobotę.

Szef chińskiej delegacji, He, także mówił później o znaczącym postępie. Obie strony osiągnęły istotny konsensus. Uzgodniono utworzenie mechanizmu konsultacyjnego w kwestiach handlowych i gospodarczych. Dzięki wspólnym wysiłkom spotkanie było owocne i stanowiło istotny pierwszy krok. Obie strony wspólnie ogłoszą szczegóły w poniedziałek. Zapytany o dokładny termin planowanego ogłoszenia, wiceminister handlu Chin Li Chenggang stwierdził po prostu, iż będzie to dobra wiadomość dla świata.

Negocjatorzy obu stron omawiali, w jaki sposób załagodzić konflikt na tle drastycznych podwyżek taryf celnych między dwiema największymi gospodarkami świata. Trump wyciągnął już pozytywne wnioski tymczasowe po pierwszym dniu negocjacji: „Bardzo dobre spotkanie z Chinami dzisiaj w Szwajcarii. Wiele rzeczy omówiono, wiele uzgodniono”, napisał w swoim serwisie krótkich wiadomości Truth Social. „Chcemy, dla dobra Chin i Stanów Zjednoczonych, otwarcia Chin na gospodarkę amerykańską”.

Trzęsienie ziemi na giełdach

Rozmowy były śledzone z dużą uwagą na całym świecie, gdyż ich wynik uważa się za najważniejszy dla przyszłego rozwoju światowego handlu. Cła ogłoszone przez Trumpa wywołały poważne zawirowania i gwałtowne spadki na rynkach finansowych na całym świecie. Już w piątek wyraził chęć złagodzenia restrykcyjnego kursu i oświadczył, iż cła w wysokości 80 procent na towary chińskie są „słuszne”. w tej chwili obowiązują stawki celne w wysokości 145 procent.

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone zawarły pierwszą z kilkudziesięciu planowanych dwustronnych umów handlowych z Wielką Brytanią. Jednakże za najważniejsze uważa się porozumienie z Chinami ze względu na ogromną wielkość handlu z tym krajem i jego znaczenie dla światowej gospodarki. Zespoły negocjacyjne spotkały się w willi ambasadora Szwajcarii przy ONZ, która posiada własny park z widokiem na Jezioro Genewskie, na przedmieściach Cologny.

Według USA Chiny dążą do przekształcenia dwustronnych stosunków handlowych. „Wygląda na to, iż Chińczycy są bardzo, bardzo chętni, żeby się zaangażować i przywrócić wszystko do normy” – powiedział Kevin Hassett (63), dyrektor Narodowej Rady Ekonomicznej USA, w wywiadzie dla Fox News. Hassett powiedział, iż po niedawnym ogłoszeniu porozumienia z Wielką Brytanią możliwe jest zawarcie kolejnych umów handlowych.

Inwestorzy optymistycznie nastawieni

Szefowa Światowej Organizacji Handlu Ngozi Okonjo-Iweala (70) jest „zadowolona z pozytywnego wyniku” rozmów handlowych między USA i Chinami. „Wzywam oba kraje do wykorzystania tej dynamiki poprzez dalsze opracowywanie praktycznych rozwiązań, które zmniejszą napięcia, przywrócą przewidywalność i wzmocnią zaufanie do wielostronnego systemu handlowego” – powiedział Dyrektor Generalny WTO. Jest to również ważne dla reszty świata, w tym dla gospodarek najsłabszych.

„Myślę, iż to krok we adekwatnym kierunku. Nie jest prawdopodobne, aby wywołało to drastyczne ożywienie rynku, ale z pewnością nie wywoła też presji sprzedaży” — powiedział Eric Kuby , dyrektor ds. inwestycji w North Star Investment Management Corp. David Wagner z Aptus Capital Advisors wyjaśnił, iż optymizm jest już uwzględniony w cenach rynkowych. „Jednak pozytywne nastawienie wokół tego tematu powinno przez cały czas napędzać ożywienie rynku”.

Jednakże Gennadij Goldberg z TD Securities ostrzegł, iż umowa może być mniej istotna niż oczekiwano: „Wtedy rynek może się odwrócić z rozczarowaniem”. Christopher Hodge z Natixis wyraził sceptycyzm : „Myślę, iż ryzyko skrajnego spadku jest wykluczone. Ale ostatecznie cła przez cały czas będą dramatycznie wyższe i będą miały wpływ na wzrost gospodarczy w USA”.

Читать всю статью